Yılların PES oyuncusu olarak PES 2018’i de merakla ancak biraz umutsuzlukla bekledim. 2013’ten beri başarılı bir oyun çıkartamayan KONAMI, bu oyunu da başarısızlık listesine ekleyecek mi diye oldukça tedirgin oldum. Nitekim buna cevabım, oyunun çıkmasıyla belli oldu: hem evet, hem hayır.

Bir süredir grafik ve fizik motoruna ağırlık veren KONAMI, yeni PES ile bir miktar daha bu konularda gelişme sağlamış. Oynanış olarak daha iyi hareket edebiliyoruz ve AI daha akıllı hamleler yapabiliyor. Ancak yine de bir süre oynadıktan sonra fark ediyoruz ki, AI bazı patternlere göre hareket ediyor. Mesela sıfıra inmeden orta açamıyor. Topu çekip öyle orta açması gerekiyor. Kafa topu yerine her yerde yerden pas vermeyi tercih ediyor. Her türlü temas faul olarak algılanıyor. Bunun gibi şeyler kendisini sürekli tekrarlamaya başlıyor.

Yine de oyunda gelişen çok şey var. Artık kaleciler her gelen topu içeriye almıyor eski PES oyunlarındaki gibi. AI oyunu daha geniş alana yayıp, top çevirebiliyor. Hareketli bir oyun oynayabiliyoruz. Bunlar güzel şeyler. PES’in eğlenceli oynanışını geri getirmeye epey çalışmışlar.

Bu arada söylemeden geçemeyeceğim nihayet PC portu, 1080p kıvamına erişmiş durumda. Tabi bu durum oyunun ihtiyaç duyduğu donanımı da yükseltmiş.

Gelelim içeriğe… İçerik olarak ise lisansların alınmasındaki sorunlar, sadece Barcelona odaklı kampanya bizi bir miktar oyundan soğutuyor. Yüz tasarımlarının büyük takımlar dışında otomatik olarak yapılması ve üzerinde hiç uğraşılmaması tam bir hayal kırıklığı. (Örneğin Beşiktaş’ta Quaresma, kendisinden çok herkese benziyor.) Lisans falan demişken, yaz transferleri de yapılmamış durumda. Biraz özen gösterin şu transfer işine her sene geç kalıyorsunuz.

Spikere ayrı bir not düşmek istiyorum. Her maç aynı şeyleri söylemek de kolay olmasa gerek. Arkadaş bir başlıyor “MORE AND MORE AND MORE AND MORE” diye zaten beynim yanıyor orada. Ha birde “Nearly is nothing” repliği var. Bileklerimi dikine keseceğim.

Oyun modlarına gelirsek Becoma A Legend (BAL) modu yıllardır geliştirilme nedir unuttu zaten. En son kalecileri oyuna dahil eden KONAMI’nin, FIFA 17’nin Alex Hunter’lı hikaye modu bu kadar tutmuşken, neden bu moda vakit harcamayı reddettiğini hala anlayabilmiş değilim. Şahsen Libero Grande II’den beri çok sevdiğim tek başına takımda oynama tarzı oyun PES’e çok yakışıyor ancak artık bi geliştirin be abicim!

Online kısmına gelirsek de ortalık tam bir kaos. Server sıkıntıları, maçlara girerken geçen uzun süreler geçiyor. Kısacası bunu mu bekleyeceğim diyorsunuz.

Oyun modları hala geliştirilmeyi bekliyor. Biraz hikaye, biraz role play katmanız gerekiyor artık. Aynı şeyleri oynamak için para vermek istemiyoruz. Ha para vermek demişken; 200 TL ne ulan? Bu yetmemiş bir de 250 TL’ye Barcelona modu diye bir şey çıkartmışsınız. Kafayı mı yediniz? Bu paralar bu oyuna verilir mi? Verilmez.

Kısacası oyun grafik ve oynanış kısmında, özellikle PC portunda epey yol kat etmiş. Ancak oyun modları konusunda hala yerinde sayıyor. Bir an önce bu kısımlara da emek harcamalarını umut ediyoruz.

- Yorumlar -