DINO CRISIS

Resident Evil fırtınasının estiği PS1 zamanlarında, aynı firma Capcom tarafından yapılan ve aynı oyun mekaniklerinin kullanıldığı Dino Crisis güzel bir başlangıç yapmıştı. Oyunun arkasında Shinji Mikami gibi bir isim olunca, kalburüstü bir yapım ortaya çıktı. 2009 yılında Ibis Adasında, hükümetin gizlice görevlendirdiği Raid Ekibi, ilginç bulgularla karşılaşır. Daha önce öldüğü bildirilen Dr. Edward Kirk, araştırma tesisinde gizli silah projeleri üretmektedir. Ekibin görevi bu projeyi durdurmak ve bir yandan da dinozorlarla uğraşmaktı. Kızıl saçlı Regina karakterini sanırım unutmamız pek mümkün olmayacak. Hayatta kalmak için çeşitli bulmacaları çözdüğümüz ve bol bol dinozor öldürdüğümüz oyun 3. seri sonunda noktalandı ve bir daha ses seda çıkmadı.

Aslında her şey çok güzel gidiyordu ta ki 3. Oyun 2003 yılında Xbox’a çıkana kadar. Anlaşılan uzayda geçen bir dinozor mücadelesi oyun severleri tatmin etmemişti. O tarihten bu yana devam oyunu yapılmadı ve özlemle yadettiğimiz bir mazi olarak kaldı. Ortalıkta, oyunun yeni nesil konsollara hazırlanacağı yönünde dedikodular dolaşıyor. Belki remastered belki de yepyeni bir oyunla karşılaşabiliriz diyeceğim ama pek mümkün gibi gözükmüyor. Resident Evil 7’nin yapımcısı Masachika Kawata: “Modern Oyun Teknolojisi için yeni bir Dino Crisis yapmak, gerçekten de heyecan verici bir olay olacaktır” diyerek merak uyandırmış ve ardından da, “Capcom’un şu an için yeni bir Dino Crisis oyunu yapma düşüncesi olmadığını” söylemişti. 11 Ocak 2016’da Jorge Bocanegra(Monster Hunter Yapımcısı), “Serinin yeniden canlanmasını umduğunu, Capcom belki de seriyi remestared olarak canlandırabilir” şekilinde açıklama yapmıştı. Böyle bir ihtimal olması bile bir nebze sevindirici bir durum. Bakarsınız yeni bir oyunla karşılaşabiliriz.

SYPHON FILTER

Bu oyunun özellikle altını çiziyorum, değeri tam olarak bilinmemiş, gelen devam oyunları ile ne yazık ki klasik haline gelememiş bir yapım. Syphon Filter isimli virüsün yayılmasını engellemek için mücadele eden ajan Gabriel (Gabe) Logan ve Lian Xing’in maceralarını konu almıştı. 1999 yılında başlayan seri PS1’de 3 oyun serisi olarak devam etti. 2004-2007 yıllarında devam oyunları PS2 ve PSP’ye yapıldı ve bir daha da seriden ses soluk çıkmadı. Her ne kadar Sony Syphon Filter için marka tescil başvurusu yapsa da, yeni oyun duyurusu bekleyen oyun severler hala beklemedeler. 2017 yılında bir duyuru gelebilir diye tahminler yapılıyordu ancak şu an için hiçbir duyuru gelmedi. Syphon Filter’i özel kılan neydi? Öncelikle TPS shooter olarak mükemmel bir kurgu yapılmıştı. Gece görüşü, heyecanlı silahlı çatışma sahneleri ve benim favorim Kafadan Vurma (Head Shoot) tekniği çok güzeldi. İlk defa “head shoot” terimine bu oyunda rast geldim ve silahlı çatışmalarda favorim oldu. Şimdi Uncharted serilerini oynarken bile favorim “kafadan vuruşlardır.” Yeni nesilde seri için yeni bir duyuru yapılmasını çok istiyorum ve Gabe ile buluşmayı heyecanla bekliyorum.

PARASITE EVE

1998 yılında Squaresoft tarafından yapılan Parasite Eve, Resident Evil oynanış mekaniğini temel almıştı. Yalnız farklı olarak RPG öğeleri kullanılmış olan bir Survival Horror yapım. Noel Arifesinde NYPD’de görevli Aya Brea olarak oynadığımız oyunda, Charnegie Hall Opera Binasında maceramız başlıyor. Arya söyleyen Melissa Pearce, tehlikeli bir mitokondriyi uyandırıyor ve insanlar bir anda alev alev yanmaya başlıyor. Opera binası boşaltılır ve New York şehrinde Acil duruma geçilir. Melissa kendini Eve adlı yaratığa dönüştürerek, diğer canlıları da farklı formlarda dehşet verici yaratıklara çevirir. Hikâyedeki kahramanımız Aya’nın bu salgına karşı bağışıklığı vardır. İlk iki seriyi oynamıştım ve bundan büyük bir keyif aldım. RE tadında ve karakterimizi geliştirip, çeşitli büyüler kullandığımız oyun neden devam etmedi, hala anlayabilmiş değilim. Parasite Eve, Resident Evil ve Silent Hill gibi kariyer yapamadı.

NIGHTMARE CREATURES

PlayStation’a taktığım diskin dönmesiyle birlikte farklı bir maceranın beni beklediğini biliyordum. Ama itiraf edeyim ki bu kadar çok etkileneceğimi düşünmemiştim. Oyun daha ilk anda insanı atmosferine çekiyor, heyecan ve korkuyla karışık ilerlemeye çalışıyorduk. O zamanki teknolojiye göre güzel grafikler, kaotik bir ortam, gotik yapılarla dolu oyun alanları ve tabii ki korkunç yaratıklar Nightmare Creatures’ı ön plana çıkarıyordu. Kanımca bu yapım çoğu oyuncunun gözünden kaçtı ve gerektiği ilgiyi görmedi. Zaman zaman oyunun yayın hakları ile açıklamalar yapılsa da, yeni versiyonla karşılaşamadık. Yapım 19. Yüzyılda gotik unsurların kullanıldığı bir hayatta kalma oyunu. 1934 yılında Londra’da sıra dışı olaylar yaşanmaya başlıyor. Ölülerin dirilmesi ve insanlara zarar vermesi ile ilgili yaşanan trajedinin ana kaynağı bulunmaya çalışılıyor. Bu olaylar Hecate Kardeşliği adlı eski bir kült hikaye ile bağlantılı. Başlangıçta insanlara doğaüstü güçler veren bir iksir üzerinde çalışmalar yapılırken, iş çığırından çıkmaya başlıyor. Hecate Kardeşliği bunu insanlığı ele geçirmek için kullanmaya başlıyor. Kahramanlarımız Ignatius Blackward ve Nadia Frandiscus bu amansız dünyada insanlığın kurtuluşu için uğraşıyorlar.

SPYRO VE CROC

PS1 sahibi olup da, platform sevenlerin kayıtsız kalamadığı 2 oyuna dikkatinizi çekmek istiyorum. Spyro ve Croc. Geçen sene Valefor adındaki bir mod yapımcısı Spyro’nun ilk oyununa Unreal Engine 4 ile hayat verdi. Telif hakları bu mod yapımcısının elini kolunu bağlasa da kopyasını muhafaza ediyor. Eğer yeterli desteği sağlarsa ve telif olayını halledebilirse, yeni bir Spyro remake’i ile karşılaşabiliriz. Zamanında eğlenceli platform öğeleri kullanılarak hazırlanan her iki oyunda, yeni nesile geçiş yapamadan Araf Bölgesinde sıkışıp kaldılar. Bu iki oyunu oynayan şanslı bir kişi olarak, yaşattığı deneyim ve eğlence için yapımcılara teşekkür ediyorum. Crash Bandicoot gibi her iki oyunu da oynamak istiyorum ve kesinlikle Remake yapılmalı hatta yeni serileri çıkarılmalı. Ah işte böyle diyoruz da hayallerimiz hep başka bahara kalıyor.

- Yorumlar -