İlk iki yazımda Sega ve Game Boy’dan bahsetmiştim. Şimdi biraz da dünyada en çok satan konsol serisine adım atalım.

Nintendo ve Sega arasındaki konsol savaşlarının en çekişmeli olduğu 90-93 yılları arası 16-bit konsolların devriydi. Sega Genesis (ülkemizdeki adıyla Sega Mega Drive) ve Nintendo SNES’in rekabetinde ibreler, Nintendo’nun Game Boy’u da işin içine girince Nintendo tarafına kaymaya başladı.

Piyasaya dahil olmaya çalışan Atari 1993 yılında beşinci nesil konsolu Atari Jaguar’ı piyasaya sürse de, bu konsol beklenen ilgiyi görmemiş ve satış rakamları 250.000 civarlarında kalmıştı. Bunun en büyük sebeplerinden birisi olarak her ne kadar 64-bit işlemciye sahip olsa da oyunları 16-bit ve 32-bit yürütebiliyor olmasıydı. Bu yanlış pazarlama ve satış rakamlarının düşüklüğü, Atari’nin yavaş yavaş piyasadan çekilme sürecini başlatmıştı.

atari-jaguar

1994 yılı ise iki ayrı oyun konsolunun piyasaya çıkmasına seyirci olacaktı. Bunlardan ilki Sony’nin pazara bomba gibi girmesini sağlayan PlayStation oldu. Diğeri ise Sega’nın elindeki pazarı kaybetmemek için elinden geleni yaptığı Sega Saturn cihazıydı.

ninteno64

Sega Saturn 2000 yılına kadar desteklendi ve toplamda 17 milyon satış rakamına ulaştı. Bunun ardından piyasaya çıkan Nintendo 64 ise 20 milyon gibi bir satış rakamına ulaşmıştı. Ancak hiçbiri PlayStation’un piyasayı eline geçirmesine engel olamadı.

Kartuş devrini resmi olarak kapatan PlayStation, optik CD okuyucusu ile daha uzun soluklu oyunları 32-bit olarak oynatıyordu. Şöyle ki, Sony bu CDROM’u ilk olarak Nintendo için hazırlamaya başlamıştı. Hatta reklamları bile yapılmaya başlanmıştı. Ancak son anda Nintendo’nun bu talebini geri çekmesi üzerine Sony kendi cihazını geliştirme kararı aldı ve bugün dünyayı adeta ele geçirecek konsol serisi piyasaya sürülmüş oldu.

maxresdefault2

Dünya çapında 100 milyondan fazla satılan ve üç ayrı versiyonu piyasaya sürülen ilk PlayStation cihazı 2000 yılına kadar ortalığı kasıp kavurdu. Toplamda 7,918 yazılımı üretilen konsol 2007’de tamamen desteği durdurulana kadar 962 milyon adet yazılım satmayı başardı.

CDROM özelliği sayesinde müzik ve film cdlerini de oynatmaya başlayan PlayStation adeta konsol pazarında bir devrim niteliğindeydi.

2000 yılına geldiğimizde Sony önce PlayStation’ın küçük ve yeniden dizayn edilmiş bir versiyonu olan PS One’ı piyasaya sürdü. Sadece bu cihaz bile 2006’da desteği kesilene kadar 27 milyona yakın sattı.

SONY DSC

Aynı yıl PlayStation 2’yi de piyasaya süren Sony, artık bu piyasadan kolay kolay çıkmayacağının sinyallerini çoktan vermeye başlamıştı.

Haliyle biz PlayStation 2’ye bulaşmadan, PlayStation 1’den devam edeceğiz.

 

İşte PlayStation 1’in efsane oyunları:

1- Need For Speed III: Hot Pirsuit

PlayStation tipi konsolların en iyi yanı araba yarışı oyunları için biçilmiş kaftan olmaları. Hot Pursuit de polis kovalamacasının dibine vurduğumuz ilk Need For Speed oyunuydu. Teknik olarak bu oyunu PlayStation’da oynamasam da PC’de oynama şansı bulmuştum.

2- ISS Pro Evouliton (a.k.a Winning Eleven 4)

International Superstar Soccer Pro Evolution olarak tanıdığımız bu futbol oyunu kısacası PES’in babasıdır. Dönemin en iyi futbol oyunlarından da birisidir. Özellikle 2000 yılında FIFA’nın düşüşe geçmesiyle ISS ve devamında Winning Eleven ve PES büyük bir yükselişe geçmiştir.

Zidane’lı, Ronaldo’lu (Brezilyalı olan. Liseliler bilmez.), Beckham’lı dönemlerden bahsediyoruz. Yanlış olmasın.

3- Spider-Man 2: Enter Electro

Kesinlikle en iyi Spider-Man adaptasyonu bu. Açıkçası daha öncesinde bir oyunu olduğunu bilmiyordum. Yine de Örümcek Adam olarak yapabileceğimiz her şeyi yapıyoruz.

4- Medal of Honor

İlk başarılı konsol FPS deneyimlerinden birisi diyebilirim. Alıştıktan sonra epey de akıcı oynanıyordu. O dönemde Medal of Honor, PC versiyonuyla da insanları bilgisayar başına kitlemiş durumdaydı.

5- Tony Hawk’s Pro Skater 4

PlayStation’da oynadığım en eğlenceli oyunlardan birisiydi gerçekten. Kariyer modunda günlerimi az harcamadım. Yine de oyunu bitirmeyi becerememiştim.

6- Resident Evil 2

Resident Evil serisinin en iyi oyunlarından birisi. Geceleri gerçekten insana korku vermeyi biliyordu. Capcom ilk oyunun başarısıyla çok daha iyi bir ikinci oyunu karşımıza sundu.

7- FIFA 98: Road to World Cup

FIFA 99’dan sonra gelmiş en iyi FIFA oyunu dersem yanlış olmaz sanırım. Daha sonra zaten uzun bir süre FIFA tacını PES’e devretti.

8- Gran Turismo 2

Need for Speed’in tahtını ele geçirebilecek tek oyun varsa Grand Turismo’dur. Serisinin ikinci oyunu çıktığı gibi büyük başarı yakalamış ve milyonları ekran başına oturtmuştu.

9- Chrono Cross

PlayStation için yapılış en başarılı jRPG türü oyunlardan diyebilirim. Akıcı hikayesiyle ilk oyunu olan Chrono Trigger’dan çok daha başarılı bir yapım oldu.

10- Final Fantasy VII

En başarılı jRPG uyarlaması ise tartışmasız Final Fantasy VII olacaktır. Serinin en epik hikayesi bugün bile oyunun remakini yapma ihtiyacı hissettirmektedir. Nitekim E3 2015’te Sqaure Enix, Final Fantasy VII’nin remakeini yapacaklarını duyurdu.

11- Street Fighter Alpha 3

Daha sonra PSP versiyonu da çıkan oyun internet cafelerde yer alan PS1 makinalarına bizi hapsetmişti.

12- Crash Bandicoot Serisi

Açıkçası Crash Bandicoot serilerini ayrı ayrı ele almaya gönlüm el vermiyor. Hepsi birbirinden güzel oyunlar. Hepsi benim bebeğim.

13- CTR – Crash Team Racing (Nam-ı diğer ÇITIR)

Bu oyun hayatımı yiyen oyundur arkadaşlar. Her ne kadar Bandicoot oyunlarını bir araya toplasam da, Crash Team Racing’i ayrıca ele alacağım.

Bu oyunda kahramınımız Crash Bandicoot ve diğer karakterleri Mario Kart tarzı bir yarışta görüyoruz. Hem kariyer moduyla, hem multiplayer modlarıyla yapılmış en eğlenceli oyunlardan birisidir. Kolay kolay beni yenebilecek birisi de çıkmaz yani söyleyeyim.

14- Tekken 3

Açıkçası PlayStation için yapılmış dövüş oyunları arasında tartışmasız lider Tekken 3. Daha sonraki devam oyunları bile Tekken 3’ün yaptığı sükseyi yapamadı.

15- Silent Hill

Bu oyundan ölümüne tırsardım arkadaş. O sisli sokaklarda yürürken kanatlı yaratıkların gelişi mi desem? Bir anda kulübeden fırlayan garip köpekler mi desem? Yok arkadaş zamanında korkutuyordu bu oyun.

Şimdi de Kojima’yla, Konami’nin tripleşmesi yüzünden belki de serinin en iyisi olacak Silent Hill oyununu göremiyoruz. Peh.

16- 007 Tomorrow Never Dies

En iyi sinema uyarlamalarından birisi olarak karşımıza çıkıyor 007 Tomorrow Never Dies.

17- Hercules

Disney oyunlarının tavan yaptığı dönemlere devam ediyoruz. Hercules (Herkül) çizgi filminin vizyona girdiği dönemde oldukça başarılı bir PlayStation oyunu piyasaya sürmüşlerdi. Virgin firmasının oyun yaptığı dönemler bunlar.

18- Bugs Bunny: Lost in Time

PC versiyonu da çok başarılı olan Bugs Bunny oyunu. Infogrames imzalı.

19- Metal Slug X

Metal Slug serisinin PlayStation 1 için yapılan versiyonu. Oyun salonlarında da az jetonumuzu yemedi bu meret.

20- King of Fighters ’98

Dövüş oyunlarında bir dönem King of Fighters’ın borusu ötüyordu. Tekken’den önce, Street Fighters’dan sonra diyebileceğimiz bir dönem tamamen KOF’un krallığındaydı. Sonradan tabi kendisini yenileyemeyen KOF diğer oyunların gerisinde kaldı.

21- Tartışmasız PlayStation için yapılmış en iyi oyun; GTA 2

Bugün bile milyonlarca kopya satan GTA serisinin ikinci oyunu. Söyleyecek çok fazla bir şey yok.

Bonus Oyun: Pepsi-Man

Pepsi-Man oyununda amacımız yetişmeyen Pepsi siparişlerini ulaştırmak. İşin garibi gerçekten de eğlenceli denebilecek bir oyundu.

PlayStation 1 maceramız da buraya kadar arkadaşlar. Bir sonraki yazımda yavaş yavaş 2000’lere girmeye başlayacağım. Hatalarım ve unuttuklarım olduysa affola.

Önceki yazılarım için:

90’larda Oyun Oynamak Bölüm 1: Sega Mega Drive 
90’larda Oyun Oynamak Bölüm 2: Game Boy

- Yorumlar -