Bir önceki yazımda 90’ların oyun konsollarından Sega Genesis (ülkemizdeki adıyla Mega Drive 2) ve oyunlarını yazmıştım. Baktım hala dayak yemedim, şimdi de Nintendo Game Boy furyasına girmeye karar verdim.

Sega yazımı okumak isteyen arkadaşlar buradan ulaşabilirler.

Evet gelelim Game Boy furyasının nasıl başladığı ve yavaş yavaş bütün dünyayı nasıl ele geçirdiğine.

game boy

 

Game Boy’un yaratıcısı olan Gunpei Yokoi, Game & Watch isimli bir cihaz geliştirmişti. Dünyada 43 milyon satan  bu cihaz adeta bir devrim niteliğinde olmuş ve handheld oyun konsollarının çağını başlatmıştı.

Game&Watch sadece 2 yıl piyasaya sunulsa da elde ettiği büyük başarı Yokoi ve birlikte çalıştığı Nintendo Ar-Ge’sini 8 bitlik yeni bir cihaz geliştirmeye itti. İşte Game Boy ismi verilen bu cihaz 21 Nisan 1989’da Japonya’da satışa sunulmaya başlandı.

Game Boy, üzerinde sadece “A”, “B”, “Start”, “Select” ve yön tuşlarını barındırmasına rağmen bir çok oyunda oldukça rahat kullanıma sahip olarak karşımıza çıktı. Aynı zamanda yan tarafında ses ve kontrast ayarı bulunmaktaydı.

Cihaz dört adet AA pille çalışsa da aynı zamanda 6V DC adaptörle de çalışabiliyordu. Alt tarafında ise kulaklık girişi bulunuyordu. Bunların dışında efsanevi bağlantı girişi de yan tarafta bulunmaktaydı. Bu giriş sayesinde iki Game Boy’u birbirine bağlayabilir veya Game Boy printer ile termal kağıda görüntüyü bastırabilirdiniz. Türkiye’de bunu kullanan var mı bilmiyorum tabi.

Daha sonra bu teknoloji Pokémon oyunlarında Pokémon transferi gibi konular için kullanıldı.

gameboy-link-cable

Cihaza oyunları ufak kartuşlar halinde takıyorduk. Tabi ki tek tek satılan oyunların yanında 100 in 1 tarzı kartuşların piyasaya çıkması çok uzun sürmedi.

Bir ilginç detay da, binlerce oyunun arasından çıkıp en çok satılan oyun olma rekorunu elinde tutmayı başaran Tetris. Öyle ki, aynı dönemde sadece tetris oynatan cihazlar kapış kapış satılıyordu. Resmi rakamlara göre Tetris’in Game Boy versiyonu 30.26 Milyon sattı. Onu takip eden oyun ise daha sonra uzuun uzuun bahsedeceğim Pokémon Red ve Blue oldu. (23.64 Milyon)

Daha sonradan Game Boy Colorless (Bizim tabirimizle Renksiz Game Boy) olarak anılan Game Boy’un ilk sürümünün üzerine Game Boy Color ve Game Boy Advance versiyonları piyasaya sürüldü. (Game Boy Pocket ve Light gibi ara versiyonlardan bahsetmeyeceğim.)

Gameboy-Color

Game Boy Color 1998’de piyasaya çıktığında bir devir daha kapanmış oldu. Handheld konsollar da artık renkli dünyaya adım atmışlardı. Üstelik NES teknolojisi baz alınarak yapılan bu cihaz Game Boy Colorless kartuşlarını da renkli olarak oynatabiliyordu. Bu durum da eski Game Boy oyuncularına ilaç gibi gelmişti tabi.

2001’de ise Nintendo devrimini devam ettirecek ve 32-bit hendheld cihazı Game Boy Advance’i piyasaya sürecekti. Ancak yazımızın başlığında olduğu gibi 2000’lere henüz girmeyeceğiz. O nedenle sizleri 8-bit dünyasına geri döndürüyorum.

Game Boy kendisine has özellikleriyle diğer konsollardan ayrılmış durumdaydı. Özellikle ailesiyle tatile giden çocukların vazgeçilmeziydi. Kısa sürede oyunları turist çocuklara satmak için hediyelik eşya dükkanlarında bile yer almaya başladı.

game-boy-games

Gelelim Game Boy ve Game Boy Color’ın en iyi oyunlarına:

1- TETRIS

İlk sırayı tartışmasız Tetris’e veriyorum. Handheld oyunların kralı olan Tetris, bir dönemi egemenliği altına almıştı. Malum bu oyunu oynamayan pek kişi olduğunu düşünmüyorum. Öyle ki tetris handheld konsollarda ilk kez Game Boy link sayesinde gerçek rakibe karşı oynama imkanını sunmuştu.

2- Pokémon Red & Blue

Şimdi Pokémon dediğimizde akan sular durur. 1996 yılında ilk kez Game Boy oyunu olarak çıkan Pokémon zamanla öyle popüler oldu ki, animesi yayınlanmaya başladığında bütün dünyada daha önce hiç görülmemiş bir ilgi uyandırdı. Özellikle ülkemizde milyonlarca çocuk Pokémon’un yayınlandığı saatlerde sokağa çıkmayıp, ekran başına kilitlenir olmuştu. Nitekim bunu taso furyası takip etmiş, oyun kartları oynanmaya başlamış ve ülke çapında bir fenomen haline gelmişti.

Daha sonra çeşitli kampanyalar ve lobiler sonunda bir çocuğun kendisini Pokémon sanarak atlayan çocuklar da bahane edilerek fenomen anime yayından kaldırıldı. Daha detaylı bilgiyi Pokémon Masters sitesinin bu başarılı yazısından edinebilirsiniz; http://www.pokemonmaster.net/yazilar/pokemonun-turkiye-tarihi/

Pokémon Red ve Blue tüm Game Boy oyuncularını yüzlerce saat o küçük ekrana mahkum etti. Bugün hala çeşitli Nintendo konsollarına Pokémon oyunları çıksa da, eski popülaritesini yakalayamamaktadır. Bu nedenle 2004 yılında serinin en başarılı oyununun remakei olarak Pokémon FireRed piyasaya sürüldü.

3- Pokémon Gold & Silver

Pokémon Red & Blue’nun ardından anime versiyonuna göre tasarlanan Pokémon Yellow, oyunun daha da geliştirilmiş versiyonuydu ancak aynı senaryo üzerinde yeterince durulduğunu düşünen Game Freak ve Nintendo, ikinci nesil Pokémonlar ile yeni bir hikaye ortaya çıkarttılar. Bu oyun ise Pokémon Gold ve Silver olarak piyasaya sürüldü.

Renkli Game Boy için piyasaya sürülen bu oyun, 100 yeni Pokémon türünü içeriyordu ve Johto bölgesinde geçiyordu.

3- The Legend of Zelda: Link’s Awakening

The Legend of Zelda serisinin dördüncü oyunu olan Link’s Awakening, 1993 yılında renksiz Game Boy için çıkartıldı. Daha sonra da renkli Game Boy için The Legend of Zelda: Link’s Awakenin DX adıyla piyasaya sürüldü. Önceki oyunlarına benzeyen Link’s Awakening’de, A Link to the Past’in ardından çıktığı gemi yolculuğunda kaza yapan Link’in Koholint Adası’na düşmesi ve sonrasında yaşadıkları yer alıyor.

4- Donkey Kong

Serinin Game Boy için yapılan oyunu da oldukça başarılı ve dördüncü sırada olmayı hak ediyor. İlk oyunun remakei olarak karşımıza çıkan Donkey Kong’un Game Boy versiyonuna ayrıca ekstradan 96 yeni seviye de eklenmiş.

5- Super Mario Bros. Deluxe

Orijinal Mario deneyiminin Game Boy versiyonu diyebiliriz.

6- Disney’s Aladdin

Sega versiyonunun birebir kopyası olan Aladdin başarılı Disney uyarlamalarından birisi. Müziklerinin oldukça başarılı olduğunu da söylemem gerekir.

7- King of Fighters ’95

Saatlerimi harcadığım dövüş oyunu. Daha sonra PlayStation 1’de de oynama şansı bulmuştum. Finalinde Rugal ile kapışıyorduk. Daha sonra da onunla oynayabiliyorduk. Valla ne yalan söyleyeyim benim favorim Rugal’di.

8- Bomberman GB1

Yollarımızı bombalar koyarak açtığımız efsane oyun da iyi kitliyordu. Çok çeşitli varyasyonları da Game Boy için yapıldı.

9- Speedy Gonzales

En sevdiğim oyunlardan birisiydi. Speedy Gonzales eğlenceli bir Sonic klonuydu. Oynayan varsa hatırlayacaktır.

10- Contra: The Alien Wars

Contra’nın başarısı kendisini Game Boy’a taşımasına da yardım etti. Konsollarda büyük çıkış sağlayan Contra, aynı başarıyı Game Boy’da da yakaladı.

11- Smurfs

Şirinler’in Game Boy oyunu da oldukçe eğlenceliydi. Özellikle renksiz Game Boy döneminde epey tutulan bir oyundu.

12- Kirby’s Dream Land

Benim oynama şansı bulamadığım oyunlardan olduğu için muhtemelen hakkını veremeyeceğim. Ancak söylenenlere göre Game Boy için yapılan en iyi oyunlardan birisi.

13- Dragon Warrior Monsters

Oynama fırsatını bulamadığım oyunlardan birisi. Game Boy Color için yapılan oyun dünya çapında 2.41 milyon satış rakamına ulaştı.

14- Super Mario Land

Super Mario efsanesinin Game Boy’da ulaştığı en üst seviye diyebiliriz. Mısır temasıyla başlayan oyun gerçekten de çok iyiydi. Boşu boşuna 18.6 milyon satmadı yani.

15- Duck Tales

Disney’in aynı isimli çizgi filminden uyarlanan oyun, kısa sürede en çok satan oyunlar listesine girmeyi başardı. Scrooge McDuck isimli kahramanın hikayesini anlatan oyun Capcom imzası taşıyor. (Bu arada Scrooge McDuck karakteri ülkemizde Varyemez Amca olarak biliniyor. Kendisi Donald Duck’ın amcası.)

16- The Final Fantasy Legend

Final Fantasy serisinin Game Boy adaptasyonlarının en iyisi. 1 milyon satış barajını geçen nadir oyunlardan biri. Aslında SaGa serisinin devamı olarak çıkartılmıştı.

17- GOAL

Çılgınlar gibi oynadığım, dünyanın en zor futbol oyunu olur kendileri. İzometrik ve çapraz açıyla oynadığımız oyunda gol atmak çin işkencesi gibidir.

Bunların dışında çeşitli Disney oyunları, Megaman, Castlevania, Wario Land gibi çok başarılı oyunlar da Game Boy dünyasında yerlerini aldılar.

Sizin aklınıza gelen başarılı Game Boy oyunlarını yazın ekleyelim. Unuttuklarım elbet olacaktır.

Şunu da bonus olarak koyuyorum:

- Yorumlar -