Tipik bir 90 doğumlu olarak bu yazıyı yazmam gerektiğini düşündüm. (Ozan’ın Amiga yazılarını kıskanmadım tabi ki, neden kıskanayım ki şimdi 🙁 )

Evet efendim, konumuza geri dönelim. 90’lar video oyunlarının altın çağlarından birisini yaşadı diyebiliriz. 8 Bit oyunlardan, 16 bit oyunlara geçiş ile birlikte adeta yeni bir çağ başladı. Şöyle 1993 gibi 32 Bit oyunların da piyasaya çıkmasıyla ortalık iyice şenlendi.

E tabi biz de ülkemizde bu tarz sistemlere biraz geç ulaşıyorduk. Hem ekonomik durumlarımız, hem dönemden kaynaklı olarak elin Amerikalısı 32 bit oyun oynarken, biz hala 8-Bit oyunlara mahkumduk. O da ülkemizde Nintendo NES klonu üreten Micro Genius firması tarafından sağlanıyordu. Hani şu hepimizin hatırlayacağı 150.000 in 1 kasetler döneminden bahsediyorum. Bunların dilimize atari olarak yerleşmesi de ayrı bir olay tabi.

1371085431438

Muhtemelen her 90’lı çocuk evine ağlaya zırlaya bir Micro Genius aldırmış ve evin televizyonunu sıkça işgal etmiştir. Tabi o dönemde ülkenin her yanına, günümüzün internet cafeleri gibi yayılan “Atari Salonu” furyasını da es geçmemek lazım. Çeşitli isimlerle (“Fame City”, “Dreamland” vs. vs.) açılan bu yerler, aileler tarafından çocuklara bir günah yuvası olarak anlatılır, içerisine girdiğinizde ise, para tuzağı makinalar ve “Abi geçiyim mi?” veletleriyle karşılaşırdınız. Bu salonlar atarilerin evlere girmesi ve fiyatlarının oldukça ucuzlaması sonucunda azalarak bittiler. Şimdilerde bu tarz oyun makinalarını en fazla AVMlerde görebiliyoruz.

arcade_0

Atari konusuna ve 8-Bit oyunlara çok bulaşmak istemiyorum açıkçası. Benim asıl gireceğim konu 16 ve 32-Bit oyun konsollarıyla açılan yeni bir çağ.

PlayStation 1, 1994 yılında piyasaya çıkıp ülkemize gelene kadar epey bir zaman geçti. Açıkçası ben ilk defa PlayStation’ı 1997 yılında görebildim. Muhtemelen başka ülkelere gidip, satın alan ve arkadaşlarına hava atmak için haftanın üç günü onları eve çağıran çocuklar vardır ama benim arkadaşlarım arasında bunlardan yoktu.

Micro Genius’un artık tat vermediği ve yeni oyun çıkartamadığı dönemlerde bizler, büyük bir soru ile karşılaştık;

Game Boy mu almalıyım? Yoksa Sega mı?

Ben ilk olarak şansımı Game Boy’dan yana kullanmıştım. Sonra annemlerin büyük baskısı sonucu onu geri verip, Sega Mega Drive 2’yi eve getirmiştim. Pişman oldum mu? Hayır. Çünkü Sega Mega Drive 2 16-Bit oyun deneyimiyle gerçek bir keyif makinasıydı.

sega

Başka ülkelerde Sega Genesis adıyla satışa sunulan Sega Mega Drive serisi, diğer oyun makinalarına göre daha karizmatik görünüyordu. Bir kere artık kartuşları atari gibi uyduruk değil, VHS kasetler gibi kutuda satılıyordu. O kutunun plastik kokusunu hala hatırlayabiliyorum. Çünkü aldığımız her kutu bir altın külçesi gibiydi bizim için.

Zamanla Sega Mega Drive’ın üzerine iki gelişmiş modelini piyasaya sürdü. Bütün Mega Drive oyunlarını çalıştıran bu cihazların en büyük farkları ise şu şekilde:

Mega Drive: Üzerinde stereo ses ayarı yeri bulunan tek cihaz. Hacklemek, overclock etmek oldukça basit. En iyi ses çıkışı da bu cihazda bulunuyordu.

Mega Drive 2: Basitleştirilmiş ve küçültülmüş bir sürüm. Bu modelde cihazın arkasına A/V çıkışı yerleştirilmiş. Ses kontrolü bulunmamakta.

Mega Drive 3: Daha basit ve daha küçük bir model. Büyük bir fark bulunmuyor.

sega-genesis-game-cartridges

Sega Mega Drive ile oynadığım en iyi 20 oyunu izninizle listelemek istiyorum.

1- Contra: Hard Corps

contra hard corps

Konami’nin en iyi oyun serilerinden birisi. Keşke günümüzde de yapılsa demekten kendimi alamıyorum. Co-Op oynayabilmek de cabası.

2- Sonic The Hedgehog 2 ve 3

Sonic the Hedgehog 2 (4)

Sonic’in bende yeri ayrıdır. Hem ilk hediye aldığım PC oyunu olması, hem de çocukluğumdan beri binlerce kez oynamış olmam bu yeri almasında etkili oldu diyebilirim. Sega’nın en karizmatik karakterlerin birisi olduğu yadsınamaz bir gerçek.

3- Shadowrun

genesis_shadowrun_br

BlueSky firmasının yaptığı en başarılı oyun diyebilirim. SNES versiyonunun Genesis’e aktarılmış hali.

4- Pirates Gold!

Pirates Gold Cover 001

Sid Meier’in dehasını ilk defa konuşturduğu oyunlardan birisi. Açık dünya korsanlık oyunundan bekleyebileceğiniz her şey bu oyunda var.

5- Dune II: Battle for Arrakis

Dune 2 - Battle for Arrakis

Şimdi Dune dediğimizde akan sular durur. Ayrıca PC oyunlarına geldiğimde inceleyeceğim Dune serisi, Westwood’un bugünlere nasıl geldiğinin açık bir örneği.

6- Disney’s Aladdin

aladdinboxart

Disney’in Sega’ya kattığı çok fazla başarılı oyun oldu. Aladdin’de onlardan birisi. Özellike animasyonları dönemin en iyileri arasında. Aynı oyunu Game Boy’da da uzun süre sıkılmadan oynamışlığım var.

7- Ultimate Mortal Kombat 3

Ultimate Mortal Kombat 3

Bol kanlı dövüş oyunumuz Mortal Kombat’ın efsane olmasını sağlayan oyunlardan birisi.

8- Road Rash 2

Road Rash 2

Aksiyon dolu yarış oyunu Road Rash’ın ikinci oyunu. Game Boy’da da favorilerimden olan oyun. Yanıma yaklaşanı indiririm, acımam.

9- Syndicate

synd_cover_megadrive_original_release_box_front_hq

Bullfrog yapımı Cyber-Punk oyun. İzometrik aksiyon strateji oyunu döneminin en iyileri arasındaydı.

10 – TMNT: The Hyperstone Heist

Teenage Mutant Ninja Turtles - The Hyper Stone Heist

Ninja Kaplumbağalar için iyi oyunların yapıldığı dönemlerden bahsediyorum.

11- Batman

Batman-Megadrive-EUR

Tim Burton yapımı 1989 Batman stilindeki oyun Mega Drive için yapılan en iyi Batman oyunuydu.

12- Out Run

out run

LOTUS kıvamındaki oyun Sega Mega Drive’ın en iyi araba yarışlarından birisiydi.

13- Lion King

the lion king

“Filmin oyunu kötü olur” klişesinin gerçek olmadığı bir Disney hayal edin.

14- Mighty Morphin Power Rangers

genesis-1372031786

O dönem hepimizin oturup deli gibi Power Rangers izlediğimiz, oyuncaklarını aldığımız dönemlerdi.

15- Dahna: Megami Tanjou

Dahna Megami Tanjou (Japan)

Ülkemizde bu oyunun hackini Hercules adında satmışlardı 🙂

16- The Jungle Book

jungle book sega

Disney’in yine başarılı uyarlamalarından birisi. Mogli’yle delirmeceler.

17- Toy Story

Toy Story

Oyuncak Hikayesi’nin bu oyunu da severek oynadığım oyunlar arasındaydı.

18- Asterix and the Power of the Gods

asterix sega

Asterix ve Obelix’in beni Sega’nın başına kitleyen oyunu.

19- Animaniacs

Animaniacs

Animaniacs’ın oyunu çok bilinmese de, benim epey sevdiğim bir oyundu.

20- Aaahh!!! Real Monsters

aahh real monsters sega

Nickelodeon’un efsane çizgi filmlerinden Aaahh!!! Real Monsters başarılı bir şekilde Mega Drive’a uyarlanmıştı.

BONUS

International Superstar Soccer Deluxe

iss deluxe

Bu oyunu sıraya dahil etmek istemedim. Çünkü bu oyunu listelemeye kıyamıyorum. İçerisinde Türkiye’nin de yer aldığı bu futbol oyununa kısaca Pro Evolution Soccer ve Winning Eleven’ın atası diyebiliriz.

Bu yazıyı Sega Mega Drive / Genesis oyunlarıyla sonlandırıyorum. Bir sonraki yazımda Game Boy’a giriş yapacağım.

Sizin aklınıza gelen efsane Sega oyunları hangileri?

- Yorumlar -