Hakkında kitaplar yazılacak bir usta bugün hayatını kaybetti. Yeşilçam’ın en büyük başarılarından birisi olarak kabul edilen Tarık Akan; hem oyunculuğuyla, hem de politik duruşuyla bir “dev” hayata gözlerini yumdu.

“Sanatçı dediğin andan itibaren; dünyaya bakışı, yaşamı, görüşleri, her şeyi politiktir. Bu politik düşünce hiçbir zaman gerici, muhafazakâr, tutucu bir politika değildir.”

2014 yılında söylüyor bu sözleri Tarık Akan.

_91224309_gettyimages-502479610

1949’da İstanbul’da doğan ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Makine Mühendisliğini okuyan, ardından da İstanbul Gazetecilik Yüksekokulu’nu bitiren Akan, gençlik yıllarını cankurtaranlık ve işportacılık yaparak geçiriyor.

Hayatı 1970 yılında Ses Dergisi’nin Sinema Artistliği yarışması ile değişiyor usta oyuncunun. İlk filmi de 1971 yılında çekilen “Solan Bir Yaprak Gibi” oluyor. Bunun ardından muhteşem bir sinema kariyeri, sayısız ödüller ve 111 film yazılıyor karnesine.

Saya saya bitmeyecek filmlerinin yanına bir de 12 Eylül döneminde yaşadıklarını anlatan “Anne Kafamda Bit Var” kitabını ekliyor.

tarık akan

Yılmaz Güney’le de pek çok iş yapan Akan, Güney’in yazdığı “Yol” filmi ile Cannes Film Festivali’nde adaylıklara uzanıyor. Ülkemizde uzun süre yasaklı olan bu film Akan’ın politik filmlerinden sadece birisi. Özellikle 70’lerin sonunda pek çok politik filmin çekilmesinde o da yer alıyor. Tabi bunun sonucunda da, kendisini 12 Eylül’ün zindanlarında buluveriyor.

12 Eylül 1980 darbesinin cadı avında, Almanya’da yaptığı söylenen bir konuşma yüzünden mahkum edilen Tarık Akan, 2.5 yıl hapis cezasına çarptırılıyor. Daha sonra yaşadıklarını da kitaplaştırıyor.

Daha da yakın tarihimize bakacak olursak, Ergenekon Davası, Silivri Eylemleri ve daha birçok gösteriye katılan Tarık Akan, Gezi Parkı protestolarına destek verdi.

_91224687_a3e551c0-8b42-471a-80d0-8b9e22fca1d8

Her zaman, “Bu mücadele hiç bitmeyecek” diyen Tarık Akan, sanat tarihimize altın harflerle adını kazıdı ve aramızdan ayrıldı.

Bir süredir akciğer kanseri ile boğuşan Akan, geride solcu kişiliği ve başarılı sanatçılığıyla güzel anılar bıraktı.

- Yorumlar -