Blizzard’ın göz bebeği World of Warcraft’ın yeni ek paketi WoW:Legion ve e-sport alanında öne çıkmaya başlamış olan Overwatch sayesinde firmanın kazancı çok ciddi şekilde artmış durumda.

Activision Blizzard, 2016’ın Q3 (üçüncü çeyrek) net cirosu 1.57 milyar dolar olarak dikkat çekiyor. Yıllık artış olarak bakıldığında %58’lik bir artış söz konusu. Ayrıca dijital satışlardan elde edilen karlılık da %114 gibi inanılmaz bir rakama ulaşmış durumda. Bu rakamların sonucunda da firma toplamda 6.45 milyar dolarlık bir geliri kontrol ediyor hale gelmiş 2016’da.

Özellikle Blizzard’ın yeni bebeği Overwatch’ın en hızlı şekilde 20 milyon aktif oyuncu sayısına ulaşması ve World of Warcraft: Legion’ın başarılı çıkışı ve sonrasında ki ilerleyişi de firmanın yüzünü güldürmeye devam ediyor.

blizzard-quarterly-net-revenue

Blizzard’ın geçen sene aldığı karar üzerine WoW’un aktif kullanıcı sayılarını açıklamıyor olmasını da unutmamak gerek. Ancak söylentilere göre Dreanor dönemine göre %30’luk bir artışın var olduğu yönünde. Tabi sadece bu iki oyun değil, bunların yanında bir de Hearthstone’un hem “casual” olarak hem de e-sport alanlarında başarıyla devam etmesi de ciddi bir karlılık sağlıyor firmaya.

Kısacası Activision Blizzard’ı şu an için Blizzard taşıyor olsa da, CoD: Infinity Wars başta olmak üzere Activision tarafının da atak yaparak 2016’nın son çeyreğinde de ciddi bir kar elde etmeleri bekleniyor.

- Yorumlar -