Daha önceden üç bölümlük “90’larda oyun oynamak” serisini yazmıştım. Sıra geldi 2000’lere!

Milenyuma girişimizle birlikte oyun dünyasında da yeni bir çağ başlamıştı. Altıncı nesil konsollar arasında en çok satanı olan PlayStation 2, satışı durdurulana kadar yaklaşık 150 milyon adet sattı. En yakın rakibi olan Xbox ise 24 milyon adet satış rakamında kaldı.

Haliyle PlayStation 2’nin başarısı daha sonra Sony’nin PlayStation cihazını çıkartarak ne kadar doğru bir iş yaptığını gösteriyor.

Altıncı nesil konsolların ilki Sega’nın 1998 yılında piyasaya sürdüğü Sega Dreamcast oldu. Ancak Dreamcast beklenen ilgiyi bulamadı ve 2001’de piyasadan çekilene kadar 10.6 milyon adet sattı. Sega’nın konsol piyasasındaki son kozu olan Dreamcast’ın da çekilmesiyle, Sega konsol pazarını tamamen bıraktı.

ps2 screen

Sadece oyun oynatmanın yanında, DVD player olarak da kullanılabilen Sony PlayStation 2, ev sineması pazarını da karıştırmaya başladı. Daha ilk gününde 250 milyon Dolar gibi bir satış rakamına ulaşan konsol, Sega’nın konsol üretimini durdurmasıyla kısa bir süre Xbox piyasaya sürülene kadar, pazardaki tek altıncı nesil konsol olarak yer aldı.

Ethernet vasıtasıyla internete bağlanan ve online oyun deneyimi de sunan PlayStation 2, desteği devam ettiği süre boyuncu 1 buçuk milyar adet oyun sattı. Bunların arasında en çok satış rakamına ulaşanı ise 17.33 milyon kopya ile Rockstar Games’in tartışmasız efsane oyunu Grand Theft Auto: San Andreas oldu.

2006 yılında PlayStation 3’ün piyasaya sürülmesine rağmen PlayStation 2’ye olan ilgi azalmadı. Yeni çıkan oyunlar genellikle hem PlayStation 3, hem de PlayStation 2 versiyonlarıyla satışa sunuldu. Sony, PlayStation 2’ye olan desteğini çekmek için ise 2013 yılına kadar bekledi ve PlayStation 4’ün çıkışıyla birlikte desteğini kesti.

ps2-on-ps3

Gelelim yavaş yavaş oyunlara. Yaklaşık 13 senelik süreçte yaklaşık 3,874 oyun PlayStation 2 için piyasaya sunuldu. Bunların arasından seçtiklerim ise şu şekilde:

1- Max Payne

Max Payne abimizle ailesinin başına gelenleri öğrendikten sonra çıktığımız macera, özellikle internet cafe gençliğinin fenomen oyunlarından birisiydi. “Bullet Time” denilen yavaş çekim modu ile benzersiz bir oyun deneyimi sunuyordu.

 

2- Collin McRae Rally 2005

Piyasaya artık Dirt ismiyle çıkan ve zamanın en iyi Rally oyunu olan Collin McRae Rally’nin, en iyi PlayStation 2 uyarlaması sanıyoru Collin McRae Rally 2005’ti.

 

3- Kingdom Hearts II

Açıkçası her oyuncunun sevmediği ancak seveninin de kendisini fena kaptırdığı bir oyun Kingdom Hearts.

 

4- Spider-Man 2

Başarılı olmayan film uyarlamalarına istisnalardan bir tanesi de Spider-Man 2. New York sokaklarında özgürce dolaşabilmemiz de bu başarıda büyük etken.

 

5- Final Fantasy XII

Final Fantasy serisi PlayStation konsollarının vazgeçilmezlerinden oldu hep. PlayStation 2 oyunları arasında da FFXII’nin yeri ayrıdır.

 

6- Splinter Cell: Chaos Theory

Splinter Cell serisinin en iyilerinden. Sam Fisher’ı üçüncü kez kontrol ediyoruz.

 

7- Star Wars: Battlefront II

Sithler, Jedilar, ışın kılıçları, lazer silahları… Daha fazla söze gerek yok.

 

8- Baldur’s Gate: Dark Alliance

Efsane RPG oyunu Baldur’s Gate’in PlayStation 2 uyarlaması da oldukça başarılı. Forgotten Realms’i bir de konsol gözünden görmek lazım.

 

9- Tomb Raider Anniversary

Lara Croft’suz konsol olmaz. Nokta.

 

10- Need For Speed: Hot Pursuit 2

Need For Speed serisinin gerçekten konsol için yaratıldığını bir kez daha görüyoruz.

 

11- Need For Speed: Underground

Fast and the Furious çılgınlığının başladığı dönem bundan en çok ekmeği NFS: Underground yemişti.

 

12- Silent Hill 2

Gerilim temalı oyunların ağa babası olan Silent Hill serisinin ikinci oyunu. Sisin içinde koşmayı öğreneceksiniz.

 

13- Bully

Rockstar Games’in çok da duyulmayan ama başarılı oyunlarından. Okuldaki bir çocuğu oynadığımız bu oyunda, arkadaşlarımıza kabadayılık taslayıp, ortalığı karıştırıyoruz.

 

14- Devil May Cry

Devil May Cry’ın PlayStation 2 için çıkarttığı bütün oyunları bu listeye girer zaten. Tek kelimeyle harika bir seri.

 

15- Guitar Hero

Bizleri saatlerce küçücük PlayStation Cafe odalarına hapseden çılgınlık. PlayStation 2 döneminde kendisiyle tanışmıştık.

 

16- Final Fantasy X

Serinin belki de en iyi oyunu. Final Fantasy sevip bu oyunu oynamadıysanız, dayak yiyorsunuz.

 

17- Tony Hawk’s Pro Skater 4

Tony Hawk’ın kaykayının prim yaptığı dönemler. Kesinlikle serinin de en iyi oyunu.

 

18- God of War

Tanrıların ağzını yüzünü patlattığımız serinin ilk oyunu. Çıktığında adeta ortalık yıkılmıştı.

 

19- Resident Evil 4

Bir klasik daha. Zombi oyunlarının şahı. Serinin de en iyilerinden.

 

20- Prince of Persia: Sands of Time

Her zaman PC’de oynamayı tercih etmişimdir. Ancak oyun PlayStation 2’de de gerçekten iyi.

 

21- Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty

Hideo Kojima’nın gizlilik aksiyon tarzı oyunu. Kojima ve MGS dediğimizde kötü bir oyun bulma şansımız zaten yok.

 

22- Metal Gear Solid 3: Snake Eater

Kojima’nın MGS serisinin devam oyunu. Şaşırtmıyor.

 

23- Winning Eleven (Tüm Seri) ve Pro Evolution Soccer 6

Futbol oyunları arasında geçtiğimiz 3-4 yıla kadar PES tartışmasız liderdi. Sonra malesef FIFA geldi elinden bu liderliği aldı.

 

24- Tekken Serisi

Bir PlayStation 2 klasiği olan Tekken, her zaman konsolun en iyi oyunlarından olmayı başardı. Filmleri rezalet olsa da, oyunları gerçekten harika.

 

25- Grand Theft Auto 3

Rockstar Games’in yeni bir dönemi başlattığı oyun. GTA 2’nin izometrik havasından çıkıp üçüncü kişi kamerasına geçtiğimiz GTA 3, konsol başında saatlerimizi geçirmemize sebep olmuştu.

 

26- God of War 2

Tanrıları tokatlama işini bir üst seviyeye taşıdığımız oyun. Bir PlayStation efsanesi olarak tarihe adını yazdırdı.

 

27- Grand Theft Auto: Vice City

Küçük çapta bir Tony Montana olduğumuz efsane oyun. Rockstar Games’in gerçekten kendisini aştığı oyun. Ne desem bilemiyorum. Hepiniz oradaydınız!

 

28- Grand Theft Auto: San Andreas

Rockstar Games’in en çok satış rakamına ulaşan PlayStation 2 oyunu rekorunu kırdığı oyun. Oyun piyasasında adeta bir devrim niteliğinde olan GTA: San Andreas gibisi kolay kolay gelmez.

ps2-playstation-2-020113

Haliyle 2000’lerin büyük kısmını elinde tutan PlayStation 2, oyunlarıyla da konuşturuyor. Serinin ikinci bölümünde PlayStation 3’ü inceleyeceğim.

Eğer bizim gözümüzden kaçmış ve; “Kesinlikle bu listede olması gerekliydi” dediğiniz oyunlar varsa bize yazın, ekleyelim. Ayrıca yorum yapmayı unutmayın.

- Yorumlar -