Kısa süre önce Kickstarter projelerinden bahsettiğimiz Türk animasyon projesi Boerue (Börü)‘nün arkasındaki ekip ile kısa bir söyleşi yapma fırsatı bulduk.

Oldukça başarılı bulduğumuz ve gönülden desteklediğimiz Börü nedir, ne değildir bir de kendi ağızlarından anlattılar. İşte söyleşinin detayları;

-Öncelikle bize bu söyleşiyi yapma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederiz. Bize kısaca ekibinizi tanıtabilir misiniz? Bu projenin arkasındaki yetenekler kimler?

Biz MayAna Creatives çatısı altında toplanmış sanatçılarız. Sektörde freelance olarak çalışırken bir araya gelip Bö’yü yaratmaya karar verdik. Mercan Aytuna yazarımız, Ece Palaz yönetmenimiz; Caner Uyanık, Ömer Faruk Şimşek, Şant Mengüçek de Studio Mouette olarak çizer ve konsept tasarım ekibimiz. Çekirdek kadro dışında diğer sanatçı arkadaşlarımız da projelerde yardımcı oluyorlar.

-Nedir bu Börü? Biraz projenizden bahseder misiniz?

Börü’nün kelime anlamı “kurt”. Aynı zamanda eski zamanlarda, ülkesine veya halkına önderlik etmiş ve onları ileriye taşımış liderlere verilen bir isim.

Bizim Börü’müz bir Şamanik Bilim Kurgu animasyon serisi olacak. Orta Asya bozkırlarında bizim tasarladığımız bir dünyada geçiyor hikayesi. Kuzey Hanlığı, bilim olarak çok gelişmiş ve bir çok teknolojiyi elinde tutan bir devlet. Hikayenin temelini ve halkların yaşayış tarzını kendi mitolojilerimizden aldık. Türk mitolojisi ve inanışlarıyla yaşayan halk ile bilim adamları karşı karşıya kalacaklar.

börü

-Karakterlerden de biraz bahsedebilir misiniz?

Duman, 16 yaşında biraz asosyal bir genç. Hanlık’taki en başarılı kimyager tarafından yetiştiriliyor ve dahi olduğu için kısa sürede başarılı oluyor. Tabi çok arkadaşı yok. Kendisini elementleri toplama görevine adamış bir şekilde hırsla çalışıyor.

Bars da köyünün Şaman’ı tarafından yetiştirilen öksüz ve yetim bir çocuk. Geçimini köyün çobanlığını yaparak kazanıyor; ama hem çobanlıkla hem de şamanlıkla ilgili öğreneceği çok şey var. Hanlık’ta sadece kimyagerlerin sahip olabildiği bir kül ayısı var, Koza.

Koza, henüz genç bir kül ayısı ancak kendi ağırlığının beş katına kadar yükleri taşıyabiliyor ve özel bir ırk olduğu için madenlerin kokusunu alabiliyor.

Grubun kız üyesi de Pamir. Kendisi bir astronom ve avcı. Geceleri nasıl hayatta kalınacağını ve Duman’ı sinir etmeyi çok iyi biliyor. Hepsinin yolu kesişiyor ve maceraları başlıyor.

Bir de herkesin izlediği KamAna var, bilge ve ulu şamanımız. Onunla ilgili detayları da bölümler geldikçe öğreneceğiz.

börü

-Peki bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Ece ve Mercan okuldan arkadaşlar; o zamanlardan beri birlikte proje üretiyorlar. Ortak zevklerinin bir araya gelmesi ile çıktı denilebilir. Anime, manga ve çizgi romana çok düşkünler; bir yerden sonra neden biz de yapmayalım sorusunu sorunca cevabı basitti. Hadi yapalım!

-Bir yıldan fazladır proje üzerinde çalıştığınızı belirtmiştiniz. Peki Kickstarter’dan çıktıktan sonra ne kadarlık bir süreci var?

Onun takvimi aylar öncesinden belliydi hatta bir bölümünü sitede ve Kickstarter sayfamızda da paylaştık. Üç bölümü birden çıkaracağız; ilk aylar dolayısıyla storyboardlar, arka plan çizimleri ve layoutlar ile geçecek. Sene sonuna doğru da animasyona başlayacağız. Bölümleri de bir dahaki senenin başına yetiştirmeyi planlıyoruz. 60 dakikalık animasyon için biraz kısa bir zaman.

Sonrasında da aylık olarak yayınlanacak, bir aksilik olmazsa.

-İnsanların geridönüşleri nasıl oldu? Nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Çoğu tepki çok güzel. Tabi herkesin sevmesi mümkün değil; o yüzden hoş olmayan veya anlamadığımız tepkiler de aldık.

Biz gerçekten bu kadar çok ilgiyi henüz beklemiyorduk; ama herkesin birleştiği en önemli nokta da bunun yapılmasına ihtiyaç olduğu idi. O yüzden çok memnunuz.

-Börü dışında başka projeleriniz var mı? Bu projeleriniz nasıl gidiyor?

Var, tabi. Güzel gidiyorlar. Her biri farklı aşamadalar, bazısı için fon bekliyoruz. Birisi için Kültür Bakanlığı’ndan destek aldık; onu geliştiriyoruz. Bir bölümü yazım sürecinde. Hepsi animasyon projeleri değil tabi 🙂 Ancak şu an tüm enerjimizi Börü’ye verdik.

börü

-İlerisi için planlarınız nedir? Eğer Börü başarılı olursa neler yapmayı düşünüyorsunuz?

İlerisi için çok fazla plan var! Öncelikle Boerue’yü sadece animasyon olarak sunmak istemiyoruz; bunun için farklı yöntemler geliştirmeye başladık bile.

Tabi bu kadar yaratıcı insan bir araya gelince çok fazla fikir doğuyor; hepimizin yıllar hayata geçmeye projeleri de birikince… Uzun metrajdan, çizgi romana her türlü proje ve plan var elimizde.

Tabi öncelik hep Börü’nün!

-Son olarak okuyucularımıza projeye destek olmaları dışında neler söylemek istersiniz?

O kadar büyük bir ilgi ve destekle karşıladılar ve yanımızda oldular ki şu saatten sonra söylenebilecek tek şey kalıyor geriye:

Yürekten teşekkür ediyoruz!

Börü’yü desteklemek için hala vaktiniz var. Kickstarter projesi üç gün sonra sona eriyor. Kickstarter‘daki sayfalarına göz atmayı unutmayın.

Şu da Börü’nün tanıtım videosu;

- Yorumlar -