The Room, bu Oscar Ödülleri‘nde en çok konuştuğumuz filmlerden biriydi. En İyi Kadın Oyuncu ödülünü de almasına garanti olarak bakıyorduk. Nitekim aldı da…

İşte The Room incelememiz;

Emma Donoughue’nin aynı adlı kitabından uyarlanan Lenny Abrahamson’un yönettiği filmin başrollerinde Joy karakterine hayat veren Brie Larson’u ve Jack karakterini canlandıran genç yetenek  Jacob Trembley’i görüyoruz.

Öncelikle şunu belirteyim, ben filmi beğendim ama herkese hitap edecek bir film olmayabilir. Ağır işleyişi olan filmleri sıkıcı deyip bir kenara atıyorsanız bu filmi de beğenmeme olasılığınız yüksek.

Filmin konusuna gelecek olursak bir psikopat tarafından kaçırılan ve hiçbir haritada olmayan odada yedi yıldır kilitli olan Joy’un hayatı oğlunun dünyaya gelişiyle değişir. Ve birlikte kaçış planları yapmaya başlarlar.

2016-03-05 02-19-04 Ekran görüntüsü (2)

Klostrofobik ve depresif bir havada geçen filmdeki olayları Jack’in gözünden izliyoruz. Bütün etkileşimi odadaki küçük televizyon ekranı ve arasıra uğrayan fare olan ama yine de her çocuk gibi hayalperest ve masum olan Jack’le birlikte kendi çocukluğumuzu sorguluyoruz.

 

Minik Jack ve anne Joy’un mükemmel uyumunda Lenny Abrahamson’un ne kadar iyi iş çıkardığını görüyoruz.

 

Film bizi gerim gerim gererken bir yandan da anne ve oğlun arasındaki bağ ve hayata tutunma çabasıyla duygulandırıyor. Ayrıca söylemeden geçmeyeyim, Platon babanın Mağara Alegorisi’ne de epeyce gönderme var.

2016-03-05 02-21-08 Ekran görüntüsü (2)

 

Filmin son sahnesiyle birlikte kafanızda bir sürü soruyla baş başa kalıyorsunuz.

Şöyle bir toparlamak gerekirse Room bizlere abartı ve ajitasyondan uzak olup da nasıl kaliteli dram filmleri çekilebileceğini gösterdi.

Gelelim ödüllere, 88. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film ödülüne aday gösterilen film, bu ödülü kazanamasa da, Brie Larson başarılı oyunculuğuyla En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanmayı başardı. Bana kalırsa Jacob Trembley de bir ödülü hakediyor. Neyse ki Jacobumuz 9 yaşında yoksa Leo’nun elinden ödülünü alabilirdi 😀

İşte o geceden bazı kareler ;

attends the 88th Annual Academy Awards at Hollywood & Highland Center on February 28, 2016 in Hollywood, California.

The 88th Oscars live from the Dolby Theatre - Press Room Featuring: Brie Larson Where: Los Angeles, California, United States When: 29 Feb 2016 Credit: Brian To/WENN.com

jacob-tremblay-brie-larson-

- Yorumlar -